GIÓG-KWIAT I OWOC.doc

(26 KB) Pobierz
GIÓG- KWIAT I OWOC

GIÓG- KWIAT I OWOC

 

   Często mylimy głóg z dziką różą. Głóg jest czerwony i ma jedną pestkę w środku, dzika róża ma wiele ziarenek, które gdy dostaną się do odzieży gryzą w gołe ciało. Waleriana serca nazwał ojciec Klimuszko, znakomity zie-larz, kwiat głogu. Głóg ma wspaniałe właściwości lecznicze i praktycznie w każdym schorzeniu sercowym jest skuteczny jako środek łagodzący przebieg choroby. W lecznictwie ludowym głóg stosowany był przy dolegliwościach sercowych już od średniowiecza. Osiągnął on wtedy taką popularność, że piekarze przy wypieku chleba dodawali do mąki pokruszony kwiat głogu. Obecnie zioła te są ponownie coraz częściej zalecane. Głóg ma zdolność polepszania ukrwienia wieńcowego i dostarczania sercu większej ilości tlenu. Powoduje to polepszenie warunków pracy serca, a tym samym zwiększa jego aktywność i dynamikę. Wszelkie lekarstwa oparte na bazie głogu mają działanie uspokajające i obniżające ciśnienie krwi. W lecznictwie używa się zarówno kwiatów głogu wraz z liśćmi, jak i owoców. Wieloletnie doświadczenia naukowców z wielu krajów wykazały, że preparaty z głogu mają wybitnie odtruwające działanie na mięsień sercowy. Kuracje głogiem powinny trwać raczej długo. W zasadzie można stosować głóg nawet całymi latami bez obawy o jakiekolwiek uboczne działanie, gdyż roślina ta jest całkowicie nietoksyczna dla organizmu człowieka. Kuracja głogiem może stanowić nie tylko leczenie w konkretnej chorobie serca, ale też być świetnym sposobem na uniknięcie ewentualnych schorzeń sercowych.

 

NAPAR Z KWIATU I OWOCU GŁOGU NA SERCE

   Bardzo dobrze w różnych stanach chorobowych serca działa popijanie dwa razy dziennie naparu z 2 łyżeczek kwiatu głogu na szklankę wrzątku. Można również zalać 2 do 3 łyżeczek rozdrobnionych owoców głogu chłodną wodą na noc, a rano po odcedzeniu zagotować z małą ilością wody. Tak uzyskaną porcję podzielić na dwie części i wypić jedną rano, a drugą wieczorem.

 

WYCIĄG ALKOHOLOWY NA BEZSENNOŚĆ

   Można też stosować wyciąg alkoholowy z głogu, szczególnie jako środek uspokajający, znoszący stany przemęczenia i nadmiernej pobudliwości, połączonej najczęściej z bezsennością.

Przepis jestnastępujący:

jedną część rozdrobnionych owoców zalewamy dwiema częściami spirytusu i odstawiamy na dwa tygodnie w miejsce chłodne i ciemne. Wskazane jest wstrząsać kilka razy tym nastawem. Przyjmujemy 40 - 50 kropli na cukier lub wodę 3 razy dziennie przed jedzeniem.

   W jakich konkretnych przypadkach stosujemy głóg na choroby serca? Głóg działa zapobiegawczo i leczniczo przy tworzących się zmianach arteriosklerotycznych i dolegliwościach wieńcowych. Przy nadciśnieniu głóg poprawia ukrwienie mięśnia sercowego i pomaga w zwalczaniu nadciśnienia innymi środkami. Bardzo dobre działanie wykazuje głóg przy uszkodzeniach mięśnia sercowego podczas zakaźnych chorób i przy chorobie gośćcowej. Głóg powinny pić kobiety w wieku przekwitania, gdyż wtedy często cierpią na zaburzenia pracy serca oraz starzejący się mężczyźni, u których jednak te zaburzenia w analogicznym okresie życia nie są równie silne.                                                           Głóg jest także zalecany w przypadku zatrucia alkoholowego, przy nadużywaniu napojów kofeinowych. a przede wszystkim kawy, przy niedoborzewitaminy C i witamin z grupy B, przy niedotlenieniu serca.

Polecam więc szczególnie owoc głogu jako skarbnicę witamin. Owoc głogu zawiera w sobie prowitaminę A, witaminy z grupy B (wtym duże ilości B1), witaminy C i P oraz mikroelementy (m.in. żelazo,kobalt, miedź, magnez i mangan).Tak więc głóg jest rzeczywiście wspaniałym naturalnym środkiem, który bardzo znacznie pomaga leczyć choroby serca, jak i zapobiega drobnym niedomaganiom. Warto więc przyzwyczaić się do herbatek z głogu (są one nie tylko zdrowe, ale także bardzo dobre) i popijać je, nawet zamiast zwykłej herbaty. Wówczas mamy szansę zapobiec różnorakim zaburzeniom pracy serca w każdym wieku.

Uwaga! Głóg kwitnie w maju i okres kwitnienia jest bardzo krótki. Nie przepuśćmy więc okazji na zebranie tego świetnego zioła skutecznego na po-wszechne dziś dolegliwości sercowe. Owoce natomiast zbieramy we wrześniu lub październiku, gdy są już w pełni dojrzałe, ale nieprzejrzałe. Powinny mieć barwę ciemnoczerwoną.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin