Mniszkowy czas - unikalne receptury.odt

(20 KB) Pobierz

Mniszkowy czas - unikalne receptury

Oto 3 przepisy na ,,przetwory” z mniszka zaczerpnięte z książki prof. A. Ożarowskiego i dr. W Jaroniewskiego „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”.

 

Z zebranego wiosną ziela mniszka robi się sok. Łodygi i kwiaty umyć, osuszyć, zmielić maszynką do mięsa, a potem odcisnąć sok przez płótno. Na 5 szklanek soku dodać 1 szkl. spirytusu. Naziemną część mniszka wykorzystuje się w leczeniu nerek i dróg moczowych. Sok działa ogólnie wzmacniająco, uodparniająco i odtruwająco.

 

By zrobić syrop, trzeba zebrać koszyczki, wyskubać z nich żółte kwiaty i włożyć do słoika przesypując warstwy cukrem. Na koniec lekko ugnieść i zalać łyżką spirytusu. Odstawić na tydzień, potem przechowywać w lodówce 3-4 mies. Syrop sprawdza się w infekcjach górnych dróg oddechowych.

 

Z zebranych jesienią korzeni robi się odwar: 2 łyżki rozdr. korzenia zalać 2 szkl. gorącej wody i odstawić aż napęcznieją. Doprowadzić powoli całość do wrzenia i gotować 3-5 minut, przecedzić. Odwar stosuje się w chorobach układu trawienia, bo mniszek działa żółciopędnie, żółciotwórczo, moczopędnie, korzystnie na perystaltykę jelit i zaparcia. Korzeń poprawia trawienie, ziele działa na nerki, ale oczywiście surowce można łączyć.

 

W Centrum Ziołolecznictwa O. Grzegorza zalecamy preparaty ziołowe z mniszkiem. M.in. łączymy sok z korzenia z sokami z liścia brzozy, ziela pokrzywy i ziela krwawnika z nalewkami z ziela nawłoci i skrzypu. Ten moczopędny preparat zalecamy w infekcjach dróg moczowych.

 

Na problemy trawienne stworzyliśmy 2 receptury z sokiem z korzenia mniszka. W pierwszej, połączyliśmy go z zielem krwawnika, kwiatem rumianku, liściem mięty pieprzowej i melisy, korzeniem cykorii, owocem kminku i zielem drapacza lekarskiego. W drugiej, z wyciągami z ziela bożego drzewka i dziurawca, nalewkami z owocu ostropestu plamistego i liścia mięty.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin