Trzy zioła na obniżenie cholesterolu.odt

(29 KB) Pobierz

Trzy zioła na obniżenie cholesterolu. Tak zapobiegniesz złogom w tętnicach


Nieprawidłowa dieta, spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu to tylko niektóre z czynników, które powodują wzrost złego cholesterolu. Udowodniono, że już u dzieci na ścianach tętnic mogą tworzyć się blaszki miażdżycowe. Z pomocą przychodzą zioła, które wspierają układ sercowo-naczyniowy. Jakie napary warto pić i o jakie zioła wzbogacić swoją dietę? Odpowiadamy.

W zapobieganiu miażdżycy tętnic najważniejsza jest profilaktyka, czyli prawidłowa dieta i zdrowy styl życia


Złogi w żyłach i tętnicach


Na skutek prowadzenia niezdrowego trybu życia, czyli spożywania przetworzonej żywności, niskiej aktywności fizycznej, ale także nałogów takich jak palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu, dochodzi do wzrostu "złego cholesterolu", czyli LDL. Jest on odpowiedzialny za transportowanie cholesterolu z wątroby do komórek całego organizmu, a jego nadmiar odkłada się w naczyniach tętniczych. Z tego cholesterolu tworzą się blaszki miażdżycowe, które stanowią zagrożenie dla człowieka. Pęknięcie i oderwanie blaszki miażdżycowej może spowodować zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu, a przerośnięcie blaszki powoduje zwężenie lub całkowite zamknięcie tętnicy, prowadząc do niedokrwienia.


Ostropest plamisty pomaga wątrobie


Ostropest plamisty to roślina, która swoim wyglądem przypomina zwyczajny oset, jednak jego właściwości zdrowotne mają szerokie zastosowanie w medycynie. To dzięki zawartości sylimaryny ostropest działa przeciwzapalnie, żółciopędnie i odtruwająco.

Wykazuje działanie wspomagające wątrobę, dlatego jest wskazany u osób chorujących na marskość wątroby, ale także u chorujących na cukrzycę typu 2. Ostropest pomaga obniżyć cholesterol LDL, dzięki czemu ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń tętniczych jest mniejsze.

Ostropest dostępny jest w postaci tabletek, herbat, a także można zakupić jego ziarna i dodawać do ulubionych potraw w ilości 2-3 łyżeczki dziennie.


Głóg na zaburzenia pracy serca


Dla usprawnienia pracy układu krwionośnego warto wzbogacić swoją dietę o głóg. Owoce głogu są bogate w witaminę C, kwasy omega-3, a także wapń, fosfor i potas.

U pacjentów, którzy leczą się kardiologicznie, zalecane są suplementy diety - po wcześniejszej konsultacji z lekarzem - które są bogate w głóg. Obniża on ciśnienie tętnicze krwi, a także pomaga w zaburzeniach rytmu serca występujących na tle nerwowym. Głóg również obniża poziom złego cholesterolu, chroniąc tym samym naczynia krwionośne przed miażdżycą. 

Kwiat głogu wzmacnia siłę skurczu mięśnia sercowego, zwalniając jego pracę. Sprawia to, że serce pracuje wydajniej, a krążenie działa sprawnie. Poprawia również przepływ w naczyniach tętniczych mózgu.

Tymianek na ciśnienie

Tymianek, chociaż jest kojarzony głównie jako przyprawa wykorzystywana w kuchni, również posiada właściwości wspierające układ sercowo-naczyniowy. Przede wszystkim wykazuje on silne działanie przeciwbakteryjne i stosowany jest w przeziębieniu oraz bólu gardła czy zatok, ale zawarty w nim potas oraz magnez wykazują pozytywne działanie na naczynia krwionośne i serce.

Dzięki tym związkom ciśnienie krwi ulega obniżeniu, a kurczliwość mięśnia sercowego jest lepsza. To sprawia, że krew krąży wydajniej w naczyniach tętniczych, zapobiegając tym samym odkładaniu się cholesterolu w ich ścianach.

Tymianek w dużych ilościach wykazuje działanie toksyczne i nie należy spożywać go w nadmiarze. Również kobiety w ciąży powinny go całkowicie unikać, ponieważ może on doprowadzić do skurczów macicy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin