Właściwości liści laurowych.odt

(27 KB) Pobierz

Właściwości liści laurowych

Liście laurowe posiadają wiele właściwości korzystnie wpływających na organizm. Znajdziesz w nich witaminy A, C, oraz szereg witamin z grupy B, nie brakuje w nich również magnezu, potasu, żelaza, wapnia, czy kwasu foliowego. Oprócz witamin i minerałów znajdziesz w nich substancje takie jak: flawonoidy, olejki eteryczne, garbniki, czy pektyny.

Roślina ta charakteryzuje się również właściwościami bakteriobójczymi, przeciwgrzybicznymi, napotnymi, przeciwwirusowymi i detoksykującymi. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, wspiera układ krwionośny, oraz może być stosowany przy gojeniu się ran.

Liście laurowe stosuje się również w leczeniu zapalenia stawów, jak i stanów zwyrodnieniowych stawów i kości. Napar przygotowany na bazie tej rośliny łagodzi bóle reumatyczne. Szeroko znane jest również zastosowanie liści laurowych jako środek wspierający układ pokarmowy. Potwierdzono działanie poprawiające trawienie, ponadto pomaga w przypadku bólu brzucha, zatruć pokarmowych, a także łagodzi skutki choroby wrzodowej.

Liść laurowy działa również łagodząco w przypadku wystąpienia skórnych dolegliwości. Będzie pomocy przy leczeniu trądziku, łuszczycy, grzybicy, czy łupieżu.

Jak zrobić napar z liści laurowych?

Napar z liści laurowych działa moczopędnie oraz wspiera procesy trawienne, dlatego będzie wspomagał oczyszczanie organizmu z toksyn. Przygotowanie naparu z liści laurowych jest bardzo proste. Będziesz potrzebować:

Składniki

       5 g suszonych liści laurowych

       250 ml wrzątku

Suszone liście laurowe należy włożyć do rondelka, dolać wodę, a następnie gotować na małym ogniu przez około pięć minut. Tak przygotowany napój przelej do termosu. Po pięciu godzinach będzie nadawał się do spożycia. Napój pij niewielkimi łyczkami przez 12 godzin. Kurację stosuj przez trzy dni, każdego dnia przygotowując nową porcję naparu.

Okłady z liści laurowych na stawy 

Napar z liści laurowych będzie działał także, jako wsparcie dla zdrowia stawów oraz sposób na łagodzenie bóli reumatycznych. Wystarczy, że zagotujesz liście laurowe w wodzie, poczekasz, aż wywar wystygnie, a następnie zrobisz z nich okład, np. z bawełnianej gazy, przykładając na bolące miejsca.

 

Kto nie powinien pić naparu z liści laurowych?

Chociaż liście laurowe mają szereg prozdrowotnych właściwości, nie każdy może włączać je do swojej diety. W szczególności tyczy się to kobiet w ciąży, kobiet, które karmią piersią oraz dzieci. Ponadto, jeżeli masz zaburzenia krzepliwości krwi lub chorujesz na cukrzycę, przyjmujesz stale leki, np. antybiotyki, a chcesz przeprowadzić domową kurację liśćmi laurowymi, koniecznie skonsultuj ten pomysł z lekarzem.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin