Kosmetyki z apteki.odt

(33 KB) Pobierz

Tnie hity z apteki. Pielęgnacja skóry już od kilku złotych


 

Wyglądają niepozornie, ale od lat są bestsellerami. Maści, żele i kapsułki o naturalnym składzie biją rekordy popularności. Kuszą nie tylko niską ceną, ale przede wszystkim skutecznością. Dla kogo są polecane i na co warto uważać?

Nieskazitelny wygląd to marzenie wielu z nas, ale czasami skóra nie prezentuje się tak dobrze, jak tego chcemy. Wtedy na pomoc przychodzą kosmetyki i leki dermatologiczne, które obiecują wyleczenie trądziku, zniwelowanie przebarwień czy zwężenie porów. Zazwyczaj nie należą do najtańszych.

Na szczęście nie jest to reguła, bo na rynku dostępne są także specyfiki bardziej przyjazne dla kieszeni. Nie są reklamowane w telewizji, a ich opakowania nie należą do najpiękniejszych. Bronią się jednak wszechstronnym działaniem i bardzo przyjazną ceną. Od lat zyskują grono wiernych fanów, dlatego można je znaleźć w milionach polskich domów.

Ceny zaczynają się już od kilku złotych, a rosnąca popularność oraz pozytywne recenzje świadczą o jednym – to nie jest bubel. Komu mogą pomóc?


Maść arnikowa


Polecana jest przy stłuczeniach, bo niweluje siniaki. Sprawdzi się również na opuchliznę pourazową przy skręceniach. Może być stosowana po ukąszeniu owadów lub pomocniczo na bolące stawy. Ale nie tylko, bo coraz częściej trafia do naszych kosmetyczek.

Produkt ten szczególnie polubią osoby borykające się z cerą naczynkową. Substancje obecne w maści wykazują działanie obkurczające, dlatego zapobiegają ich pękaniu. Świetnie sprawdzi się dla skóry trądzikowej i skłonnej do wyprysków, bo arnika znana jest z właściwości przeciwzapalnych. Działa też antybakteryjnie.

Osoby regularnie stosujące maść arnikową na twarz mogą zauważyć ujędrnienie skóry i zmniejszenie sińców pod oczami.


Maść propolisowa


Jak sama nazwa wskazuje, ma w swoim składzie cenny kit pszczeli. Propolis to substancja powstała z wydzielin tych pracowitych owadów oraz zbieranych przez nie substancji odżywczych, głównie żywicy roślinnej. Wykazuje działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Zapobiega rozwojowi pasożytów i wirusów, a także zakrzepom. Obecne w kicie flawanoidy są cennymi przeciwutleniaczami, działają przeciwzapalnie i uszczelniają naczynia krwionośne.

Działanie antyseptyczne pomaga w leczeniu trądziku i wyprysków. Może okazać się skuteczna przy infekcjach grzybiczych naskórka. Po maść z kitu pszczelnego sięgają również chorzy na łuszczycę – wtedy natłuszcza i uspokaja nawet najbardziej zaognione zmiany.

Produkt przyspiesza gojenie ran i niweluje blizny. Działa regenerująco na poparzoną lub odmrożoną skórę. A to wciąż nie wszystko, bo specyfiki na bazie propolisu wykorzystywane są także przy leczeniu aft, ginekologicznych infekcji grzybiczych i bakteryjnych, opryszczki czy hemoroidów.


Żel ze świetlikiem


Żel ze świetlika kosztuje niewiele, ale według zwolenników, potrafi zdziałać cuda. Ma działanie nawilżające, dzięki czemu skóra wokół oczu odzyskuje blask, staje się napięta, jędrna i elastyczna. Niweluje oznaki zmęczenia, takie jak sińce czy zaczerwienienie. Działa też wspomagająco przy opuchliźnie i pieczeniu.

Produkty tego typu zazwyczaj są przebadane zarówno dermatologicznie, jak i okulistycznie. Można je stosować bezpośrednio pod oczami, ale również na powieki. Szczególnie polecane są osobom, które spędzają dużo czasu przed monitorem, palą papierosy, są narażone na zanieczyszczone powietrze czy różnego rodzaju pyły.

Zadziałają nie tylko na skórę wokół narządu wzroku, ale mogą zapobiec również stanom zapalnym samego oka.


Maść borowa


Substancja czynna znana jest ze swoich właściwości dezynfekujących, bakteriobójczych i grzybostatycznych. Działa na skórę antyseptycznie i ściągająco, chroniąc uszkodzony naskórek i zapobiegając podrażnieniom.

Maść borowa stosowana jest głównie przy stanach zapalnych, ale też oparzeniach. Zmienione chorobowo miejsce smaruje się najczęściej 1-2 razy dziennie. Ma m.in. niwelować zaczerwienienie, wygładzać i zmniejszać wypryski.

Należy pamiętać, by nie stosować maści na rozległe, otwarte rany i u dzieci poniżej 12. roku życia. Kwas borny bardzo szybko wchłania się do organizmu, a wydalany jest znacznie wolniej, co czasami skutkuje zatruciem. Skutek? Może odkładać się w wątrobie i układzie nerwowym. Nadużywanie tej substancji może odbić się na kondycji nerek.


Maść kasztanowa


Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i ściągające, dlatego produkt ten stosowany jest najczęściej przy problemach naczyniowych. Zapobiega powstawaniu zakrzepów i wzmacnia ścianki żył, przez co ma dość wszechstronne zastosowanie.

Najczęściej maść kasztanową używamy na zmęczone i napuchnięte nogi. Wskazaniem są oczywiście również żylaki, pajączki na skórze, a nawet hemoroidy oraz zapalenie naczyń krwionośnych. Wyciąg z kasztanowca łączy się zazwyczaj z innymi cennymi składnikami, jak rutyna czy przeciwzapalny nostrzyk żółty.

Niektóre produkty tego typu można z powodzeniem stosować na twarz, zwłaszcza na te partie, gdzie pojawiają się przekrwienia i popękane naczynka. Kosmetyk nie usunie tych już istniejących, ale zapobiegnie powstawaniu kolejnych. Polecany jest także w przypadku siniaków, krwiaków i podskórnych wylewów.


Kapsułki z witaminą E


W kapsułkach wykonanych z żelatyny lub celulozy zamknięta jest witamina E w płynnej formie. Tłusta, lepka, ale bardzo odżywcza. To wszechstronny kosmetyk, dzięki któremu skóra dłużej zachowa młodość. Będzie napięta, promienna i nawilżona. Ma kilka podstawowych zastosowań.

Na zmarszczki - po pewnym czasie załamania będą mniej widoczne. Witamina E w naturalny sposób je wypełnia, ujędrniając i odżywiając skórę. Pod oczy - największym wyzwaniem są ciemne sińce, ale z nimi kapsułka też powinna sobie poradzić. Działa nawilżająco i rozjaśniająco. Na przebarwienia - być może nie znikną od razu, ale koloryt cery ulegnie poprawie. Do ust - natłuszcza oraz odżywia wargi, dlatego warto aplikować ją regularnie. Na rozstępy - po dłuższym stosowaniu może spłycić zmiany i zmienić ich kolor.

Nigdy nie stosuj tej substancji bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz, bo przyspiesza działanie promieni UV.


Maść nagietkowa


Ma bardzo wszechstronne działanie. Polecana jest zwłaszcza przy stanach zapalnych, dlatego po produkt ten powinny sięgnąć m.in. osoby ze skórą trądzikową, skłonną do wyprysków i ogólnie problematyczną. Działa również na wysypkę, poparzenia słoneczne i odmrożenia.

Stosowana jest też na rozstępy i blizny. Wspomagająco przy leczeniu żylaków nóg. Przyspiesza gojenie się niewielkich ran, złuszcza suchy naskórek i regeneruje go. Kwiatowy kosmetyk może być elementem codziennej pielęgnacji, bo działa przeciwbakteryjnie i nawilża. Inne zastosowania to m.in. pękające naczynka, atopowe zapalenie skóry, siniaki czy nawet hemoroidy.

Przed zakupem zawsze skonsultują się z lekarzem lub farmaceutą. Nawet naturalne specyfiki mają swoje przeciwwskazania i efekty uboczne.


 

 

 

 

 

 

W przeciwieństwie do drogeryjnych kosmetyków, leczą. I to bardzo wiele różnych, nie tylko urodowych, ale i zdrowotnych, problemów. Trądzik, podrażnienia, popękaną skórę, blizny.

Kremy Emolium, od 15 zł

Nie podrażniają, są bezzapachowe, nie pozostawiają tłustego filmu. Blogerki twierdzą, że ten krem to odkrycie na miarę wynalezienia elektryczności. Do skóry wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień nie ma nic lepszego. Emolium długotrwale nawilża skórę, przywraca komfort ściągniętej skórze, zmiękcza i uelastycznia.

Można go stosować od 1. dnia życia

Maść arnikowa, 3 zł

Związki czynne zawarte w kwiatach arniki dobrze się wchłaniają z powierzchni skóry, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiegają zlepianiu się krwinek. W wyniku tego ustępują obrzęki i oraz zanikają krwiaki. Arnika działa również przeciwbólowo. Maść stosuje się na stłuczenia, krwiaki, stany zapalne skóry.

Cena: ok. 3 zł

Krem pod oczy ze świetlikiem i rumiankiem Floslek, ok. 6 zł

Podobno uwielbia go Anja Rubik. Ale nawet, gdyby go nie uwielbiała, to my i tak kochamy go od lat i tak już zostanie. Po prostu rozświetla spojrzenie, rozjaśnia cienie, świetnie naw

Wysokie stężenie mocznika sprawia, że działa on silnie nawilżająco i złuszczająco. Najlepiej stosować na te miejsca ciała, gdzie skóra jest grubsza i bardziej skłonna do przesuszeń – na kolanach, łokciach, czy piętach. Zapobiega wrastaniu włosów po depilacji. Może służyć do zmiękczania skórek wokół paznokci.

Antyperspirant Ziaja Bloker, 5 zł

Świetnie działa, nawet przez kilka dni, nie podrażnia skóry.

Silikonowy na blizny Oceanic AA, 20 zł

Spłaszcza i rozjaśnia blizny potrądzikowe oraz pourazowe, ale także rozstępy. Wspomaga regenerację naskórka, uelastycznia skórę.

Bratek w tabletkach na trądzik, 7 zł

Wyciąg z bratka wpływa na zmniejszenie łojotoku, a w konsekwencji wygładzenie skóry. Poprawia przemianę materii oczyszcza organizm z toksyn. Zawarte w kwiatach bratka flawonoidy działają moczopędnie oraz oczyszczająco, wiążąc szkodliwe produkty przemiany materii i usprawniając ich usuwanie z organizmu.

Bratek w tabletkach produkuje firma Colfarm.

Pasta Lassari, 3 zł

Zawiera wysokie stężenie tlenku cynku i kwas salicylowy, dlatego skutecznie wysusza wypryski, działa przeciwzapalnie i złuszczająco.

Foto: Ofeminin

Calcium Pantothenicum na porost baby hair i przeciw wypadaniu włosów, 5 zł

To preparat zawierający witaminę B5. Blogerki polecają przeprowadzenie co najmniej miesięcznej kuracji, podczas której przyjmuje się 600 mg tego preparatu. W tym czasie włosy rosną szybciej (pojawiają się też nowe baby hair), mniej wypadają, a do tego wzmacniają się paznokcie, a skóra regeneruje.

Ponadto witamina B5 zapobiega przedwczesnym oznakom starzenia oraz siwieniu oraz wspomaga proces odchudzania, ponieważ przyspiesza spalanie tłuszczu.

Pasta Zinci (maść cynkowa), 2 zł

Leczy stany zapalne skóry, otarcia naskórka i trądzik. Działa wysuszająco i ściągająco oraz przeciwzapalnie na wypryski, opryszczkę. Dobrze radzi sobie nawet z trudnymi, dużymi wykwitami.

Balsam do ust (i nie tylko) Tisane, 7 zł

Balsam Tisane świetnie sprawdza się jako lek na spękane, spierzchnięte z powodu czynników atmosferycznych usta, na wargi podrażnione przez opryszczkę, wysuszone. Dobrze chroni przed słońcem, mrozem, wiatrem, deszczem. Można go stosować na przesuszone łokcie i kolana. Wygładza, chroni, nawilża i regeneruje skórę. Zawiera wosk pszczeli, miód, olej rycynowy, oliwę, ekstrakt z melisy, jeżówki purpurowej i ostropestu plamistego, witaminę E.

Maść z witaminą A, 3 zł

Łagodzi i leczy wszelkie podrażnienia skóry, można ją stosować na popękane usta, szorstkie łokcie i kolana, także jako maskę na noc.

Mydło Biały Jeleń, 2 zł

Świetne w przypadku podrażnionej, alergicznej skóry, ale także, kiedy chcesz zafundować ciału detoks od konserwantów, silikonów, sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Oillan, emulsja natłuszczająca do kąpieli Oceanic AA, 24 zł

Zawiera 64-procentowe stężenie parafiny, dzięki czemu ten płyn działa silnie natłuszczająco. Idealnie sprawdza się w przypadku skóry bardzo suchej, podrażnionej, a nawet łuszczącej się. Na wilgotną skórę po kąpieli można nanosić jako balsam do ciała.

Oliwka w żelu Johnsons Baby, 15 zł

Nawilża lepiej niż tradycyjna oliwka i moim zdaniem, lepiej niż balsam. Do tego cudownie pachnie.

Żel Benzacne na wypryski, 9 zł

Działa antybakteryjnie i lekko złuszczająco. Zdecydowanie ogranicza ilość ropnych wykwitów, zaskórników, wydzielanie sebum.

Witamina C w kroplach - naturalne serum (6-11 zł)

Pierwotne zastosowanie kropli to doustna suplementacja witaminy C u dzieci. Wysokie stężenie tej witaminy w kroplach czyni z nich jednak cudowne przeciwstarzeniowe, odmładzające serum (działające także przeciw przebarwieniom), bez zbędnej chemii. I do tego w dobrej cenie.

Możecie wybierać spośród kropli marek:

       Cevikap, ok. 6 zł

       Juvit, 11 zł,

       Cebion, 15 zł

 

Plaster Granuflex na przesuszoną skórę stóp, 9 zł

Pierwotne przeznaczenie tego plastra to leczenie trudno gojących się ran. Jednak doświadczone kosmetyczki stosują go jako środek zmiękczający i nawilżający pięty i skórę stóp. Nakładaj na noc.

Olejek z drzewa herbacianego, od 7 zł

Działa odkażająco, antybakteryjnie. Świetnie goi wszelkie niespodzianki na twarzy. Leczy opryszczkę. Można go używać do kąpieli, masażu, aromaterapii.

Olejek rycynowy, 4 zł

Pielęgnuje włosy, brwi i rzęsy, ale ma też zbawienny wpływ na dłonie, paznokcie, a nawet stopy. Bogaty w kwasy tłuszczowe, witaminę E oraz inne substancje odżywcze olejek rycynowy stymuluje mikrokrążenie i pobudza porost włosów. Jest całkowicie naturalny, a do tego tani! Można go dodawać do szamponu lub odżywki. Wzmacnia włosy, nawilża, sprawia, że stają się miękkie. Włosy można też nasmarować olejkiem, założyć foliowy czepek i owinąć ciepłym ręcznikiem.Świetne efekty daje też maseczka z olejku rycynowego: 1 łyżka olejku+1 żółtko + 1 łyżka soku z cytryny (również nałożyć na włosy, owinąć folią, zawinąć w ciepły ręcznik i pozostawić na ok. pół godziny). Dla wzmocnienia brwi i rzęs (a także wzmocnienia koloru) polecane jest smarowanie włosków olejkiem rycynowym i pozostawienie go na noc.

Maść Vita–pos, 19 zł

Bez owijania w bawełnę – najlepszy krem pod oczy, jaki stosowałam. A moje potrzeby są duże, bo cierpię z powodu wiecznie przesuszonych, podrażnionych i zmęczonych pracą przed komputerem oczu. Witamina A odżywia skórę wokół oczu, a konsystencja żelu daje ulgę, wypełnia zmarszczki i doskonale sprawdza się pod makijażem.

Dermosan, 11 zł

Ten krem pamiętam od zawsze jako niezawodny. Wersja tłusta lepsza będzie dla bardzo suchej skóry, półtłusta dla normalnej. Jeśli cierpicie z powodu nieprzyjemnie ściągniętej skóry, pokochacie Dermosan od pierwszego użycia. Zostawia tłusty film, który przyniesie wam ulgę od zaraz. Nie nadaje się pod makijaż, raczej jako krem na noc. To, co w nim najlepsze to zestaw witamin A i E w wysokich stężeniach. Z kolei gliceryna powoduje, że zmarszczki są mniej widoczne, a skóra odżywiona i promienna.

Oeparol, 7 zł

Znasz balsam Tisane, ale nie możesz przełknąć metody aplikacji i mało estetycznego słoiczka? Na suche i popękane usta sprawdza się też inny specyfik z apteki. Pomadka Oeparol zawiera naturalny olej z nasion wiesiołka i masło shea, które działają kojąco od pierwszej chwili użycia i na długo. Dodatkową zaletą tej pomadki jest ładny bezbarwny połysk i neutralny zapach.

Oxedermil, 13 zł

Choć dedykowany pękającym piętom, to również lek dla tych, którzy zmagają się ze zrogowaciałym naskórkiem łokci oraz kolan. 30-procentowe (!) stężenie mocznika nie ma sobie równych w walce z suchą skórą. A do tego masło shea, kwas mlekowy, alantoina i gliceryna. Same skarby za niecałe 13 zł.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin