Smalec gęsi nie tylko w kuchni.odt

(25 KB) Pobierz

Smalec gęsi nie tylko w kuchni

 

Smalec gęsi, czyli tłuszcz sadełkowy to najzdrowszym tłuszcz zwierzęcy. Jego wysoka jakość sprawia, że ma on zastosowanie nie tylko w kuchni. W medycynie ludowej stosowano go najczęściej przy przeziębieniach oraz bólach stawów i mięśni. Na co jeszcze można go zastosować?

Gęsina to białe mięso o niskiej zawartości tłuszczu (3,5-5%). Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo oraz witaminy: A, E oraz z grupy B. Poleca się je jako zdrowszy zamiennik wieprzowiny. Smalec gęsi powstaje poprzez wytopienie tłuszczu z upieczonego mięsa gęsi. Zawiera mniej kwasów tłuszczowych nasyconych, a więcej jedno- i wielonienasyconych. Dlatego też przypisuje mu się działanie przeciwnowotworowe oraz zapobiegające chorobom układu sercowo-naczyniowego. 

Smalec z gęsi z powodzeniem nadaje się do smażenia, pieczenia, jako dodatek do ciast czy ciastek, a także do smarowania pieczywa (z jabłkiem, cebulką i majerankiem). Dodatkowo przechowywanie smalcu w lodówce sprawia, że zachowuje świeżość nawet przez rok. Tłuszcz ten swoje zastosowanie znalazł nie tylko w kuchni. Dawniej używano go również zewnętrznie. 

POMOCNY PRZY PRZEZIĘBIENIACH

Dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym i rozgrzewającym poleca się go przy infekcjach dróg oddechowych do spożywania - sam lub z mlekiem i czosnkiem oraz do nacierania klatki piersiowej, szyi i pleców. W medycynie ludowej uważano, że jest skutecznym, naturalnym środkiem zwalczającym uporczywy kaszel, nawet w przypadku astmy i gruźlicy oraz przeziębienia.

JAKO ŚRODEK PRZECIWBÓLOWY

Szczególnie znana i stosowana do dziś jest maść ze smalcu gęsiego i oleju rycynowego. Pomaga złagodzić bóle stawów i kręgosłupa przy zwyrodnieniach, niweluje sztywność stawów. Przeciwbólowe działanie będzie miało także połączenie smalcu gęsiego z olejkiem kamforowym. Natomiast z sokiem żywokostowym sprawdzi się przy zakrzepicy i chorobach nóg.

SMALEC GĘSI UPIĘKSZA?

Maść nagietkowa na bazie smalcu może zastąpić najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe. Wygładza, nawilża, regeneruje i ujędrnia skórę, niwelując oznaki starzenia. Polecany jest również osobom z przesuszoną skórą. Może być stosowany do demakijażu.

Dawniej smalec gęsi stosowano także na pękające pięty i dłonie, łuszczycę i egzemę (z korzeniem mydlnicy) oraz na odmrożenia.

 

ziolomed.pl/blog/ciekawostki-z-naszego-sklepu/smalec-gesi-nie-tylko-w-kuchni

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin