Maść z nagietka lekarskiego-E.Kozioł.odt

(25 KB) Pobierz

Maść z nagietka lekarskiego

utworzone przez Ewa Kozioł

 

Nagietek lekarski jest jednym z dobrze znanych ziół używanych do dziś w kosmetyce i medycynie naturalnej, gdzie wykorzystuje się jego działanie łagodzące, przeciwwirusowe i odkażające. Ponieważ ekstrakt z nagietka jest bogaty w beta-karoten, stearyny, flawonoidy, kumaryny czy mikroelementy.

Nadaje się on idealnie do pielęgnacji delikatnej skóry zarówno dziecięcej, jak i skłonnej do wyprysków. Świetnie sprawdza się, jeśli Twoja skóra jest popękana lub podrażniona. Dodatkowo maści z nagietka można używać zimą co zabezpieczy skórę twarzy przed mrozem.

Nagietek lekarski – maść

Potrzebujesz:

       szklankę oliwy lub oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno

       szklankę suszonych lub świeżych płatków nagietka lekarskiego*

       30 g wosku pszczelego (jeśli masz wosk w plastrach to jest to ok kwadrat 10 x 10 cm raz złożony)

1. Najpierw przygotowujemy olej (macerat) z nagietka lekarskiego. W tym celu możesz albo wybrać metodę trzytygodniową, gdzie do oliwy dodajesz ususzonych kwiatów nagietka lekarskiego, szczelnie zamykasz i pozostawiasz w ciemnym i ciepłym miejscu na trzy tygodnie lub metodę termiczną. Ta druga polega na tym, że świeże lub suszone kwiaty nagietka wsypujesz do słoika i zalewasz oliwą. Następnie układasz słoik na szmatce w garnku wypełnionym wodą do 1 /3 wysokości słoika i gotujesz na bardzo małym ogniu. Po ok 1 godzinie w wypadku użycia świeżych kwiatów lub ok 2-3 w przypadku kwiatów suszonych mamy gotowy olej nagietkowy.

2. Przecedzamy olej i dopóki jest jeszcze ciepły dodajemy wosk pszczeli i wszystko dobrze mieszamy np. patyczkiem do szaszłyków (jeśli wosk się nie rozpuszcza, podgrzej olej w garnku wypełnionym wodą) i przelewamy do pojemnika. Następnie pozostawiamy do ostudzenia na 12 h.

Przechowywać w zamkniętym pojemniku i ciemnym miejscu do sześciu miesięcy.

Opcjonalnie można dodać 7 kropli olejku lawendowego dla zapachu i jego działania łagodzącego.

*Jeśli używasz świeżych płatków nie polecam powolnej metody, gdyż w oleju może pojawić się pleśń. Do otrzymania oleju na zimno używamy ususzonych płatków nagietka. Jak ususzyć nagietek lekarski? O tej porze roku to najlepszym rozwiązaniem będzie suszarka do grzybów lub piekarnik ustawiony na minimalną temperaturę z uchylonymi drzwiami. Podczas suszenia nagietek nie może tracić swojego pomarańczowego koloru. Jeśli suszymy kwiaty w lato, najprościej jest rozłożyć płatki nagietka cienką warstwą na papierze do pieczenia i pozostawić w ciemnym suchym i przewiewnym miejscu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin