Preparaty z nagietka.odt

(24 KB) Pobierz

1. Macerat z nagietka

Macerat z nagietka to bogate źródło karotenu, saponin triterpenowych, dzięki czemu ma działanie bakteriobójcze, chroni skórę przed stanami zapalnymi. Idealnie nadaje się do masażu, olejowania przesuszonych włosów. Olej z nagietka nawilża, zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne skóry.

 

Jak sporządzić olej nagietkowy

       szklanka suszonych kwiatów nagietka,

       200 ml oleju winogronowego, lnianego, oliwy z oliwek o temperaturze 50-60C.

Surowiec wytrawiać w temperaturze 50-60C przez 14 dni i przefiltrować.

Co możesz zrobić z maceratem nagietkowym? 

Olej nagietkowy można stosować do masażu ciała, olejowania suchych włosów, jak również zastosować jako półprodukt do tworzenia własnych kosmetyków tj. kremu, maści leczniczych.

Stosować na skórę podrażnioną, szorstka i pękającą. Olej ma działanie nawilżające, zmiękczające i przeciwzapalne. Olej zmniejsza zaczerwienia, podrażnienia słoneczne, drobne oparzenia, zmniejsza stłuczenia, liszaje, wypryski, łojotok, stany zapalne, plamy na skórze. Olej można stosować zewnętrznie do przemywania i oczyszczania skóry zdrowej i chorej.

 

Zachęcam mocno i serdecznie do tworzenia własnych kosmetyków z olejem nagietkowym,

       Suszone kwiaty nagietka kupisz TUTAJ

       Opcja dla leniuszków gotowy olej z nagietka kupisz TUTAJ

2. Maść nagietkowa na zaczerwienienia i stany zapalne
 

 

 

 

Maść nagietkowa na bazie maceratu z nagietka nawilża, zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne skóry.

 

Do zrobienia maści potrzebować będziesz

-1/2 szklanki maceratu z nagietka (patrz wyżej),
-2 łyżeczki wosku pszczelego,
-łyżeczka masła kakaowego,
-łyżeczka lanoliny,
-kilka kropli witaminy E.
-10 kropelek wybranego olejku eterycznego,
 

Wykonanie maści nagietkowej

Macerat, wosk, masło i lanolinę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Po delikatnym ochłodzeniu mieszaniny dodaj olejki eteryczne. Maść przelewa się do pudełeczek kosmetycznych.



3. Ocet Nagietkowy

Ziołowej kuracja z nagietka, który pozwoli wzmocnić włosy od nasady, aż po same końce, nada włosom zdrowszy wygląd sprawi, że będą mocniejsze i bardziej lśniące. 

 

Preparaty z nagietka stosuje się na zniszczone i rozdwojone końcówki włosów, przy wypadaniu włosów, braku puszystości. Nagietek ma również inne zastosowanie kosmetyczne może stanowić świetny tonik do przemywania twarzy z problemami skórnymi jak: łojotok, wągry. Nagietek stosuje się również jako płukanka do gardła, okłady na siniaki, stłuczenia
Ocet nagietkowy

Szklankę suchych lub świeżych zmielonych kwiatów zalać szklanką octu jabłkowego. Wytrawiać przez 14 dni, następnie przefiltrować.  Ocet  nagietkowy rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1. Płukać włosy świeżo umyte. Ocet można stosować  również na problemy skórne, gazik namoczyć w occie i przyłożyć na bolące miejsca, stłuczenia, siniaki, przy łojotoku. Ocet nagietkowy pełni funkcje ochronne włosów przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi jak suszenie, farbowanie, szamponami, które wysuszają skórę głowy prowadzą do łupieżu i osłabienia włosów, które stają się kruche i łamliwe.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin