Rozdział III.docx

(139 KB) Pobierz

Rozdział III

 

1.      Metoda badań

 

Metodą, którą wykorzystałem w celu przeprowadzenia badań był sondaż diagnostyczny. Wybrałem ankietę jako narzędzie sondażu diagnostycznego, gdyż może dotrzeć do dużego spektrum ludzi. Wyżej wymienioną metodę przeprowadziłem wśród strażników miejskich Kalisza w ich placówce która znajduje się na ulicy Krótkiej. Wybrałem tą grupę ludzi, gdyż oni najlepiej znają się na systemie motywacyjnym oraz na szkoleniach, które są przeprowadzane z ich udziałem.

Wyniki oraz analizę wyników ankiety przedstawię w kolejnym podrozdziale swojej pracy.

 

2.      Wyniki badań

 

Przeprowadzona przeze mnie ankieta ma tylko i wyłącznie charakter badawczy, która miała na celu zbadanie systemu motywacyjnego oraz poziomu szkoleń w Straży Miejskiej miasta Kalisza. Badanie przeprowadziłem na grupie 20 strażników miejskich Kalisza. Każdy strażnik uzupełniał ankietę samodzielnie, bez dodatkowych pytań z mojej strony. Badania za pomocą ankiety trwały od 24 maja do 1 czerwca 2016 roku.

Jeżeli rozpatrywać płeć respondentów to mężczyźni stanowią 80% całej 20 osobowej grupy przebadanych strażników a z kolei kobiety stanowią 20% grupy.

Pod względem wieku to tutaj sprawa wygląda na nieciekawą , gdyż zaledwie jedna osoba przebadana była w przedziale wiekowym 18-28 lat co stanowi 5% całej grupy, w przedziale 29-39 znalazło się 6 osób dając tym samym 30% respondentów natomiast najwięcej strażników jest w przedziale wiekowym 40-50 bo aż 11 osób z grupy 20 osobowej co dało wynik 55%, a ostatnie 10% czyli dwóch strażników jest w przedziale +50.

Jeżeli chodzi o aspekt edukacyjny to tutaj funkcjonariusze SM Kalisza podzielili się po równo, czyli 10 z wykształceniem średnik (50%) oraz 10 z wykształceniem wyższym (50%), co najbardziej cieszy to nie było wśród przebadanych nikogo z wykształceniem zawodowym.

Rozpatrując pod względem stanowiska strażniczego to sytuacja wygląda następująco: wśród przebadanych było 2 strażników (10%), 2 młodszych specjalistów (10%), 6 inspektorów (30%), 8 starszych inspektorów (40%) oraz 2 kierowników (10%).

              Wykres 1: Płeć

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

Wykres 2: Wiek

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety.

Wykres 3: Wykształcenie

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety.

 

Wykres 4: Stanowisko strażnicze

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety.

Kolejnymi pytaniami były z zakresu szkoleń realizowanych w SM Kalisza.

Pierwszym pytaniem z tego zakresu było odnoszące się do ilości szkoleń w ciągu roku realizowanych w SM Kalisza. Tutaj ku mojemu wielkiemu rozczarowaniu odpowiedzi strażników były różne. 4 strażników, którzy stanowili 20% wszystkich przebadanych deklarowało, że odbywa się mniej niż 5 szkoleń w ciągu roku. Kolejna grupa 4 osobowa stanowiąca znów 20% całej badanej grupy funkcjonariuszy SM deklarowało, że odbywa się mniej niż 10 szkoleń w ciągu roku. Reszta strażników czyli 12 osób stanowiących 60% grupy badanej deklaruje, że jest realizowanych powyżej 10 szkoleń w ciągu roku w Straży Miejskiej Kalisza.

Drugim pytaniem z zakresu szkoleń było czy strażnik miejski czuje się dobrze wyszkolony.

Na szczęście tutaj sprawa wygląda o wiele lepiej niż w poprzednim pytaniu bo aż 10 osób czyli 50% przebadanych deklaruje, że czuje się należycie wyszkolona oraz 8 osób stanowiących 40% deklaruje, że raczej czują się dobrze wyszkolonymi sumując te dwa wyniki wychodzi 90% co jest bardzo przyzwoitym wynikiem i można czuć się bezpiecznie w Kaliszu. Tylko dwie osoby stanowiące 10% deklaruje, że w ogóle nie czuję się należycie wyszkolona.

Trzecim pytaniem z zakresu szkoleń było odnoszące się do poziomu szkoleń realizowanych w SM Kalisza.

7 osób czyli 35% całej grupy badanej deklaruje, że poziom szkoleń jest bardzo dobry, 6 osób (30%) deklaruje, że szkolenia w SM Kalisza jest na dobrym poziomie.

3 (15%) osoby deklarują, że poziom szkoleń jest na odpowiednim poziomie. A ostatnie 4 osoby stanowiące 20% całej przebadanej grupy deklaruje, że poziom szkoleń realizowanych w SM Kalisza jest nieodpowiedni.

Kolejnym pytaniem z zakresu szkoleń było napisanie według własnej oceny najważniejszego szkolenia realizowanego w SM Kalisza w 2015r. Niestety tutaj wypowiedziało się 14 z 20 strażników.

Wyniki prezentują się następująco:

Jedna osoba wymieniła szkolenie z zakresu „Ochrony danych osobowych”;

Jedna osoba wymieniła szkolenie z zakresu „Ruchu drogowego”;

Jedna osoba wymieniła szkolenie z zakresu „Przepisów”;

Jedna osoba wymieniła szkolenie z zakresu „Środków przymusu bezpośredniego”;

Dwie osoby wymieniły szkolenie z zakresu „Kodeksu wykroczeń”;

Jedna osoba wymieniła szkolenie z zakresu „Prowadzenia czynności wyjaśniających”;

Aż cztery osoby wymieniły szkolenie z zakresu „Postępowania mandatowego”;

Dwie osoby wymieniły szkolenie z zakresu „Zmian w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia”;

Jedna osoba wymieniła szkolenie z zakresu „Legitymowania osób podejrzanych”.

Ostatnim pytaniem z zakresu szkoleń było wymienienie innej niż SM Kalisza placówki gdzie były realizowane szkolenia dla strażników. W tym pytaniu frekwencja była na bardzo niskim poziomie, gdyż wypowiedziało się tylko 7 na 20 strażników.

Dwóch strażników wymieniło miasto Śrem;

Dwie osoby wymieniło Centrum szkolenia SM w Gdańsku;

Jedna osoba wymieniła wydział ruchu drogowego policji w Kaliszu;

Jedna osoba wymieniła wydział ds. wykroczeń

Jedna osoba wymieniła miasto Poznań.

 

Wykres 5:Ilość szkoleń w ciągu roku

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

Wykres 6: Czy strażnik jest należycie wyszkolony

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

Wykres 7: Poziom szkoleń według strażników

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

Wykres 8: Najważniejsze szkolenia według Strażników

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

Wykres 9: Inne miejsca szkoleń

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

 

 

Następne pytania były z zakresu motywacji.

Pierwszym pytaniem z tego zakresu było odnoszące się do motywacji jakimi strażnik kierował się podczas podjęcia pracy w SM.  3 osoby opowiedziało się za wynagrodzeniem co stanowi 13% wszystkich pobudek. Tylko 5 osób zadeklarowało, że podjęło pracę w SM dla chęci pomagania innym co stanowi 22%. Tyle samo osób zadeklarowało, ze względu stabilizacji życiowej (22%). 8 osób podjęło pracę w SM Kalisza ze względu na zamiłowanie do służb mundurowych co stanowi 35% wszystkich pobudek. 2 osoby zaznaczyło w kwestionariuszu odpowiedź „”Inne” i obydwie osoby dopisały „Brak alternatywnego zatrudnienia” co stanowi 10 % wszystkich motywacji do podjęcia pracy w Straży Miejskiej Kalisza.

Drugim pytaniem z zakresy motywacji było czy SM należycie motywuje swoich strażników.

5 strażników odpowiedziało twierdząco, że należycie motywuje co stanowi 25% wszystkich badanych. 7 osób odpowiedziało, że raczej tak co stanowi 35%. 3 strażników odpowiedziało raczej nie co stanowi 15% a reszta czyli 5 osób odpowiedziało, że SM Kalisza nie motywuje odpowiednio swoich pracowników co stanowi 1/4 wszystkich ankietowanych.

Trzecim pytaniem z zakresu motywacji jest to czy strażnik czuje się zmotywowany do działania.

6 ankieterów, którzy stanowią 30% całej grupy deklaruje wysoki poziom zmotywowania do działań. 7 osób uważa, że jest średnio zmotywowanych do działania co stanowi 35%. Słabo zmotywowanych są 4 osoby, które stanowią 20%. Natomiast nieodpowiednio zmotywowanych jest 3 strażników będących grupą 15%.

Przedostatnim pytaniem stricte odnoszącym się do motywacji było, które z metod motywowania jest najskuteczniejsze dla strażnika.

Nie było wcale zaskoczeniem, że najwięcej respondentów wybrało motywację finansową, 16 z 20 strażników wybrało tą odpowiedź co stanowią 80% całej badanej populacji. Tylko jeden strażnik wybrał motywację poza finansową (5%). Co najciekawsze w tym pytaniu, aż 3 (15%) osób badanych zaznaczyło, że nie ma zdania na ten temat.

Ostatnim pytaniem z zakresu motywacji było, które z metod jest dla strażnika najatrakcyjniejsze

I znów nie było zaskoczenia bo aż 61% wszystkich odpowiedzi to były pieniądze (premie, podwyżki), żaden z respondentów nie zaznaczył prestiżu i przywilejów takich jak telefon służbowy itp. oraz wyróżnienia na forum pracowników. 22% odpowiedzi było udzielonych na samodzielność i odpowiedzialność a 17% na rozwój osobisty.

Wykres 10: Motywacje strażników podczas podjęcia pracy w SM

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

Wykres 11: Czy SM należycie motywuje swoich pracowników

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

Wykres 12: Jak bardzo strażnik czuje się zmotywowany do działania

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

Wykres 13: Najskuteczniejsze metody motywowania dla strażnika

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

Wykres 14:Najatrakcyjniejsza forma motywacji dla strażnika

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

Ostatnim pytaniem zamykającym całą ankietę było Czy strażnik jest zadowolony ze swojej pracy.

Zdecydowanie zadowolonych osób było 9 stanowiących 45% całej przebadanej grupy, raczej zadowolonych było 7 osób (35%). Łączna wartość zadowolonych z funkcji strażnika miejskiego było 80% co jest całkiem przyzwoitym rezultatem. Raczej nie zadowolonych były dwie osoby (10%) i tyle samo zdecydowanie nie zadowolonych (10%).

 

Wykres 15:Zadowolenie strażnika z pełnionej funkcji

Źródło: opracowanie własne na podstawie przeprowadzonej ankiety

 

3.      Wnioski

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin