DZIURAWIECZWYCZAJNY.doc

(30 KB) Pobierz
DZIURAWIECZWYCZAJNY

DZIURAWIECZWYCZAJNY

                                                               Lekarz, autor dzieła ,,Wybór roślin krajowych dla okazania skutków lekarskich ku użytkowi domowemu" wydanego w 1803roku tak pisze o dziurawcu: Skutki tej rośliny lekarskiej po dziś dzień nasi rolnicy poniekąd sprawiedliwie uwielbiają.                                                                                                                      Wspomina Linneusz, iż chirurg ze Skanii rany trudne do uleczenia, gangrenę suchą i wilgotną, życia niebezpieczeństwem grożącą, essencyą tych kwiatów szczęśliwie leczył, a Fallopiusz sokiem tey rośliny w zagojeniu ran trudnych pomyślne czynił doświadczenia. Pospólstwo polskie nader skutecznie z tego ziela, na uderzenia, podźwigania się i oberwania, robić sobie zwykło lekarstwa domowe.                                                                                                                   Lewis przypisywał całej roślinie moc rozgrzewającą ciecze y umacniającą nerwy. Zaleca się ją na hipochondrya. maciczną chorobę y melancholia.        Dziurawiec zresztą od wielu wieków uważany był za roślinę tyle leczniczą, co magiczną.                                                                                                                          Danuta Tuszyńska - Kownacka i TeresaStarek w książce „Zioła w polskim domu" tak opisują przesądy związane z tym niezwykłym ziołem.                                       W średniowieczu i czasach późniejszych wiązano z nim wiele przesądów i zabobonów. Zawieszony w oknie, miał strzec domu przed uderzeniami piorunów Sokjego, zwany ,,fuga demonum", był używany do przepędzania złych duchów, służył też do wróżb i wykrywania chorób. Sądzono, że jego liście zostały pokłute przez złośliwego diabła. W okresie kwitnienia, na św. Jana (24 czerwca), wito z dziurawca wieńce i wróżono z ilości wyciśniętego soku i z intensywności jego zabarwienia. (...) Przydatny był przeciw , ,naigrawaniom szatańskim"', jeśli się go stale przy sobie nosiło lub okadzało jego dymem domostwa. W rejonie Krakowa jeszcze do niedawna wierzono, że chroni położnice i noworodki przed złośliwymi boginkami, jeżeli zatkało się jego zielem wszystkie szczeliny nie pomijając komina...                                          

 

SKUTECZNY NA 99 CHORÓB

   Dziś dziurawiec należy do najwszechstronniejszych ziół. Ktoś wyliczył, że stosuje się go pojedynczo lub w mieszankach w przypadku aż 99 schorzeń. Do celów leczniczych zbiera się świeżo rozkwitające, dobrze ulistnione górne części łodyg (ziele dziurawca),natomiast kwiaty wykorzystuje się tylko do sporządzenia olejku i nalewki.

 

OLEJEK I NALEWKA Z KWIATÓW

Wiem, że ogromna ilość Czytelników cierpi na kręgosłup, więc podam przede wszystkim sposób wykorzystania dziurawca w przypadku bólów krzyża, lędźwi, a także kręgów szyi. Służy do tego olejek dziurawcowy, znakomity w przypadku bólów kręgosłupa, skuteczny też jako środek do nacierania przy bólach pleców mięśniowo -lędźwiowych (lumbago), rwie kulszowej i reumatyzmie. Zebranymi w słoneczny dzień kwiatami napełnić luźno niewielką butelkę aż po szyjkę i zalać dobrym olejem z oliwek. Olej musi przykrywać kwiaty. Dobrze zamkniętą butelkę pozostawić na kilka tygodni na słońcu lub w pobliżu pieca. Po pewnym czasie olej stanie się czerwony. Przesącza się go przez gazę, wyciska pozostałość i przechowuje w butelce z ciemnego szkła.

Podobne działanie ma też nalewka dziurawcowa:

2 pełne garście kwiatów zalewa się 1 litrem wódki i pozostawia na 3 tygodnie w słońcu lub w cieple. Nalewkę tę można stosować też wewnętrznie w przypadku cierpień gastrycznych — 3 razy dziennie po 30 - 60 kropli rozpuszczonych w kieliszku wody.

 

JELITA, WĄTROBA I TRZUSTKA

   Dziurawiec jest też znakomitym lekiem w przypadkach różnego rodzaju dolegliwości żołądkowych, jelitowych, schorzeń wątroby i trzustki.                                                                   Austriacka zielarka, Maria Treben wspomina: U ośmioletniej dziewczynki lekarz stwierdził powiększenie węzłów chłonnych brzucha. Pod wpływem zimna z zewnątrz lub wewnątrz odczuwałaona bóle brzucha, w końcu bóle występowały każdego dnia, szczególnie z rana. Matka dowiedziawszy się z mojej książki, że olej dziurawcowy może być stosowany z dobrym skutkiem w obrzęku gruczołów, nacierała nim brzuch dziecka za każdym razem gdy dziewczynka narzekała na ból. Po krótkim czasie wszystko ustąpiło. Nie tylko jednak olej z dziurawca przynosi takie zbawienne rezultaty.

 

MIESZANKA Z DZIURAWCA

   Znakomite są też ziołowe mieszanki oparte na dziurawcu. Szczególnie polecana na schorzenia żołądka, wątroby i jelit jest następująca: Mieszamy 50 g ziela dziurawca oraz po 25 g kwiatów robinii akacjowej, ziela krwawnika, ziela rzepiku pospolitego i liści mięty pieprzowej. Zalewamy 1 i 1/2 łyżki ziół w termosie dwiema szklankami wrzącej wody. Przykrywamy i odstawiamy na godzinę. Zioła pijemy dwa razy dziennie po 2/3 szklanki przed jedzeniem.

 

DZIURAWIEC NA DEPRESJE

   Profesor Ożarowski podkreśla duże walory dziurawca w leczeniu depresji. W książce ,,Nerwice i depresje" pisze: Udowodniono, że związki czynne dziurawca ingerują korzystnie w biochemiczne procesy zachodzące w mózgu, co objawia się znaczącym zmniejszeniem stanu depresji, trudności w zasypianiu, nadmiernej senności. Dziurawiec działa też na towarzyszące depresji dolegliwości fizyczne. Obecnie wyciągi z kwitnącego ziela dziurawca zyskały światowy rozgłos jako równorzędne w działaniu z silnymi syntetycznymi antydepresantami np. Amitriptilin i Imipramin, lecz przewyższają je brakiem działań niepożądanych. Pierwsze objawy korzystnego działania przeciwdepresyjnego występują dopiero po 10 - 14 dniach od rozpoczęcia stosowania preparatu z dziurawca.

 

Preparaty: Deprim — tabletki, Intractum Hyperici — wyciąg z Dziurawca, Succus Hyperici — sok ze świeżego dziurawca, Nalewka z dziurawca. Ziele dziurawca — kapsułki zawierające sproszkowane ziele dziurawca wyprodukowane przez Herbapol.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin