Olej z kwiatów dziurawca.doc

(45 KB) Pobierz
Olej z kwiatów dziurawca –

Olej z kwiatów dziurawca –

i ziele dziurawca – w fitoterapii

 

Dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia

 

 

Jeżeli świeże kwiaty dziurawca (Flos Hyperici) zwilżymy spirytusem, a

następnie zalejemy ciepłym olejem słonecznikowym, lnianym, migdałowym, ostropestowym, sojowym, ryżowym lub kukurydzianym – uzyskamy po kilkutygodniach maceracji bardzo cenny wyciąg olejowy, bogaty w hiperycynę, pseudohiperycynę i hiperforynę. Polecam proporcje 1:1 (olej do świeżego surowca). Surowiec warto rozdrobnić. Wyciąg można przecedzić po około 3-4 tygodniach.

Olej dziurawcowy działa przeciwzapalnie na skórę, antyseptycznie i gojąco.

Przyśpiesza gojenie ran. Niestety zwiększa też wrażliwość na promienie

słoneczne, dlatego trzeba zachować odpowiednią ostrożność. Podany doustnie wybitnie wzmaga wydzielanie żółci. Pobudza przemianę materii, znosi stany znużenia i depresji. Poprawia wydajność intelektualną. Można go zażywać równocześnie z miłorzębem, yerba mate, kwasem glutaminowym, surowcami koffeinowymi i arniką. Łagodzi objawy trądziku. Jest wskazany przy zmęczeniu w przebiegu chorób zakaźnych i w okresie rekonwalescencji.                                                                                                              Olej dziurawcowy można zażywać po 1-2 łyżeczki dziennie. Efekty zażywania są widoczne po około 2-3 tygodniach.

Olej dziurawcowy obniża dodatkowo poziom cholesterolu i cukru we krwi.

W leczeniu chorób skóry (odleżyny, liszaje, łuszczyca, oparzenia, owrzodzenia) można go mieszać z tranem, olejem rokitnikowym, wyciągiem olejowym z żywokostu lub pokrzywy.

oleum_hyperici

 

Oleum hyperici na oleju konopnym i lnianym 1:1 (surowiec do oleju 1:1,

maceracja przez 3 miesiące; surowiec zanurzony w spirytusie przed zalaniem olejem; na powierzchnię zalanego olejem surowca również radzę nalać troszkę spirytusu, aby nie powstała pleśń!, po czym zakręcić).

 

Ziele dziurawca – Herba Hyperici (Johanniskraut) niegdyś popularne jako środek żółciopędny i przeciwbiegunkowy, przywracający równowagę w przewodzie pokarmowym. Obecnie zalecany również w fitoterapii chorób

układu nerwowego. Wyciągi alkoholowe i ekstrakty suche z dziurawca

zawierające hiperycynę, ksantony i floroglucyny działają przeciwdepresyjnie i uspokajająco. Poprawiają samopoczucie, wzmacniają, uodparniają na stres, działają adaptogennie. Uprawniają procesy uczenia się i zapamiętywania oraz odtwarzania informacji. Przywracają chęć do życia. Dodatkowo poprawiają trawienie i pobudzają przemianę materii. Działanie jest odczuwalne po dłuższym i regularnym zażywaniu preparatów dziurawca.                                                                                    Hiperycyna jest

inhibitorem monoaminooksydazy (MAO). Dziurawiec działa przeciwdepresyjnie również poprzez hamowanie wchłaniania zwrotnego dopaminy, serotoniny, kwasu gamma-aminomasłowego GABA, glutaminianu i noradrenaliny.

Niewątpliwie podnosząc stężenie tych mediatorów dziurawiec wyzwala

zadowolenie, radość i euforię. Wyciągi olejowe i wodno-alkoholowe stosowane są w leczeniu trudno gojących się ran.                                                  Hiperforyna działa antybakteryjnie.

Naftodiantrony dziurawca mają właściwości przeciwwirusowe. Karotenoidy,

chlorofil i pochodne floroglucyny pobudzają ziarninowanie. Obecnie mamy w handlu coraz więcej nowoczesnych form (kapsułki, drażetki) zawierających standaryzowane wyciągi z dziurawca. Surowiec zawiera naftodiantrony 0,05- 0,3% (hiperycyna, pseudohiperycyna, hiperforyna, adhiperforyna); flawonoidy 3-4% (hiperozyd, kwercytryna, izokwercytryna, rutyna, kaempferol, kwercetyna); garbniki (7-16%), leukocyjanidyny), kwas nikotynowy, witaminę C, karoteny, cholinę, fitosterole (beta-sitosterol), flobafeny, pektyny. Zawartość olejku eterycznego waha się w granicach 0,05-0,9%. Właściwości ściągające,

przeciwnieżytowe nadają garbniki, których może być w zielu nawet 16%.

Dawka 2-4 g ziela dostarcza ustrojowi 0,2-1 mg hiperycyny.

Potwierdzono naukowo działanie gojące rany.

Dziurawca nie należy zażywać równocześnie z glikozydami naparstnicy,

teofiliną, warfarinem i cyklosporynami. Dziurawiec obniża ich aktywność.

Zgodnie z Farmakopeą Polską VI, ziele dziurawca powinno być zbierane w początkach kwitnienia i wysuszone w cieniu, w przewiewie.                           Działanie i zastosowanie: w schorzeniach przewodu pokarmowego, psychotonizujące;

zewnętrznie – przyspiesza gojenie. Dawki zwykle stosowane: doustne

jednorazowe w odwarach 2-4, dobowe 2-4 g; doustnie w nalewkach i

preparatach 2-4 g. Zewnętrznie – odwar do okładów i przemywań 5-10%.

 

Komisja E opisała ziele dziurawca Hyperici Herba w monografii nr 228 z 5 XII

1984 r. Komisja E oceniła pozytywnie zakres stosowania i działanie dziurawca.

Przetwory z dziurawca można stosować w zaburzeniach

psychowegetatywnych, nastrojach depresyjnych, w lęku i niepokoju nerwowym.

Olejowe przetwory dziurawca w zaburzeniach trawiennych.                             Zewnętrznie: olejowe przetwory dziurawca w leczeniu i uzupełniającej terapii ostrych i tępych zranień, w bólach mięśniowych i oparzeniach I stopnia.

Podczas brania przetworów z dziurawca możliwe uczulenie na światło,

zwłaszcza u osób o jasnej karnacji skóry.

Średnia dawka dobowa do stosowania wewnętrznego 2-4g surowca lub 0,2-1 mg sumy hiperycyn w innych formach leku.

Sposób użycia: cięty i sproszkowany surowiec, płynne i stałe przetwory doustne. Płynne i półstałe przetwory do użytku zewnętrznego. przetwory olejowe do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.

W fitoterapii XIX wieku dziurawiec uważano za środek ściągający, pobudzający i pędzący mocz. Z liści i kwiatów lub wierzchołków pędów sporządzano herbatkę (30 g/1 wody) polecana w leczeniu chorób wątroby, nieżytów żołądka,

białych upławów, bolesnych miesiączek, niestrawności, bólów głowy

pochodzących “od zaflegmienia wewnętrznego”. Dziurawiec zalecano mieszać z krwawnikiem.

 

Napar z dziurawca Infusum Hyperici może przy przyrządzany ze świeżego lub suchego rozdrobnionego surowca; zaleca się 2, a nawet 3 łyżki surowca na 200 ml wrzącej wody (20 g/200 ml); pić małymi porcjami.

Tinctura Hyperici 3 razy dziennie po 30 kropli. Ja stosuję dawkę 3-5 ml (Tinctura Hyperici 1:3) 1-2 razy dziennie, lub jeśli potrzeba częściej – mniejsze ilości.

Bardzo wartościowy jest intrakt dziurawcowy (Intractum Hyperici), sporządzany przez zalanie świeżego surowca wrzącym alkoholem 40-70% lub winem. Wino i nalewkę dziurawcową, przygotowane z 1 cz. surowca na 10 cz. rozpuszczalnika można pić po kieliszeczku codziennie na poprawę samopoczucia i polepszenia trawienia. Sok z dziurawca i nalewka dziurawcowa są dostępne w sklepach zielarskich.

 

Wyciągi z dziurawca mogą pobudzać procesy tworzenia erytrocytów.

Pobudzają przemianę materii, wzmagają produkcję witaminy D w skórze.

Pobudzają wydzielanie żółci, poprawiają trawienie.                                           Skuteczne są w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, niedomogów wątroby, zastojów żółci, w profilaktyce kamicy żółciowej.                                           Dr Roeske poleca dziurawiec jako wszechstronne metabolicum, w szczególności jako środek żołądkowy, przy bólach miesiączkowych), przy braku miesiączki, jako środek przyspiesający granulację).

Dziurawiec zwyczajny najlepiej ścinać sekatorem górne części pędów.

Do czego wykorzystać olej z dziurawca zwyczajnego ? Właściwości lecznicze

Olej dziurawcowy, a właściwie macerat olejowy z dziurawca powstaje na bazie oleju (najczęściej oliwy z oliwek lub np. słonecznikowego wg Farmakopei Szwajcarskiej). W tradycyjnej medycynie ma różnorodne zastosowanie.

Jest świetny w radzeniu sobie ze stłuczeniami.

Można stosować go na stawy, kręgosłup czy na żylaki. W tym celu weź kilka kropel oleju z dziurawca zwyczajnego i wmasuj go w dotknięte miejsce kilka razy dziennie.

Olej dziurawcowy można też nakładać na blizny, odleżyny czy na włosy. Idealnie sprawdza się jako olejek do masażu.

Działa pielęgnująco i regenerująco, co tłumaczy również jego zastosowanie w przypadku niewielkich oparzeń– również u dzieci.

Przepis na olej z dziurawca zwyczajnego

Składniki

·         Weź kwitnące wierzchołki kwiatowe (kwiaty i kilka centymetrów pędu. Najlepiej zbierane w szczytowym okresie kwitnienia w suchy dzień.) Może być też całe ziele,

·         Oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy,

·         Odrobina spirytusu,

·         Słoik z pokrywką. 

Jak zrobić olej z dziurawca? Krok po kroku:

  1. Przejrzyj swoje zbiory. Sprawdź czy nie ma nim nich owadów czy części innych roślin. Najlepiej pozostaw kwiaty dziurawca na świeżym powietrzu przez pół godziny.
  2. Umieść zioła na dnie słoika, lekko rozgnieć i spryskaj spirytusem, żeby przyspieszyć ekstrakcję związków aktywnych do oleju.
  3. Zalej dziurawiec oliwą z oliwek tak, żeby przykryć go całkowicie.
  4. Nie zapomnij wstrząsać miksturą co jakiś czas. To przyspieszy macerację.
  5. Naklej etykietę na słoik i zostaw całość na okres 2-3 tygodni w ciepłym miejscu.
  6. Po tym okresie olej powinien zrobić się czerwony. To oznacza, że ekstrakcja przebiega doskonale !
  7. Teraz odciśnij kwiaty. Zrób to stosując drobne sitko. Wylej na nie zawartość słoika, a pozostałe kwiaty dziurawca wyciśnij dokładnie zbierając olej.
  8. Uzyskany i przecedzony olej umieść w czarnej butelce.

Wskazówka: Kwiaty dziurawca możesz zalać gorącym olejem (50-70 stopni Celsjusza), żeby przyspieszyć macerację!

 

 

4

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin