Przepis na maść z glistnika.doc

(42 KB) Pobierz
Przepis na maść z glistnika

Maść z glistnika

Jak zrobić maść z glistnika? Jeśli podejmujemy się tego zadania na własną rękę, potrzebować będziemy następujące składniki:

·         świeżo zerwane jaskółcze ziele (liście i kłącza),

·         spirytus,

·         smalec.

Pozyskany surowiec zielarski należy dokładnie umyć, a następnie wysuszyć, na koniec zaś – drobno pokroić. W dalszej kolejności podlewamy rozdrobnione ziele spirytusem i odstawiamy na kilkanaście minut. Krok trzeci, to zmieszanie glistnika z lekko podgrzanym smalcem w proporcji 50/50 proc. Uzyskany mix należy rozgnieść na miazgę i bardzo starannie wymieszać, do uzyskania jednolitej konsystencji. Preparat jest gotowy.                                                                                               

Inny przepis na maść z glistnika zakłada nieco odmienną procedurę.                                           W pierwszej kolejności zaleca się rozdrobnione ziele połączyć z podgrzanym na patelni smalcem. Następnie należy oba składniki przez kilka minut delikatnie mieszać, nie zdejmując naczynia z palnika. Krok kolejny to energiczne mieszanie lub miksowanie papki w blenderze lub malakserze, a na koniec – podlanie alkoholem. Niezależnie od sposobu przygotowania, maść z jaskółczego ziela powinna być przechowywana w lodówce.

Surowiec
Ziele zbiera się przed lub w czasie kwitnienia, najlepiej w maju i w czerwcu i suszy w normalnej temperaturze lub w otwartym piekarniku ogrzanym do temp. 60 stopni C. Dobrze wysuszone ziele kruszy się, a łodygi łamią się z trzaskiem; posiada miły, charakterystyczny zapach i jasno-zielony kolor. Wygodnie też jest suszyć ziele zawieszone na sznurkach, a odgałęzienia w przewietrzanym mocno po mieszczeniu.

Uwaga !
Ziela pozyskane w sierpniu i we wrześniu jest mało wartościowe i bardzo często żółknie podczas suszenia. Ziele ścinać ostrym nożem, tak aby nie uszkodzić korzeni. Zalecany przez niektórych zielarzy zbiór korzeni powinien być zarzucony. Glistnika mamy coraz mniej, a do celów leczniczych najwartościowsze jest ziele.

Działanie i zastosowanie
Glistnik jest ziołem niezmiernie cennym, wykazującym silne, szerokie, a zarazem ciekawe działanie farmakologiczne. Jego działanie jest widoczne i pewne jeśli będzie odpowiednio stosowany.
Jaskółcze ziele działa silnie uspokajająco, nasennie, obniża napięcie mięśni gładkich i prążkowanych, zmniejsza ich pobudliwość i hamuje skurcze (widoczne uczucie odprężenia), obniża napięcie mięśni naczyń krwionośnych, powoduje ich rozszerzenie, w tym także wieńcowych, obniża ciśnienie krwi, ułatwia oddychanie, działa przeciwbólowo, przeciwuczuleniowo, znieczulająco, lekko narkotycznie, moczopędnie, przeciwobrzękowo, przeciwwirusowo, przeciwpierwotniakowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, silnie żółciopędnie, żółciotwórczo, przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo; reguluje, a zarazem przyśpiesza przemianę materii, reguluje wypróżnienia, odtruwa organizm, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, reguluje miesiączkowanie, likwiduje zastoje żółci, przez co zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych (niektórzy medycy uważają, iż glistnik ułatwia wydalenie drobnych kamieni i złogów żółciowych oraz piasku i kamieni moczowych; ja również to zaobserwowałem), znosi stan przedmiesiączkowy i bolesne krwawienia miesiączkowe, poprawia samopoczucie, znosi bóle jajników. Glistnik wywiera działanie papaweryno- kodeino- i morfinopodobne. Według Aminiewa jaskółcze ziele leczy polipowatość jelita grubego i brodawczaki pęcherza moczowego.                                                                            Po przełamaniu łodygi świeżego glistnika roślina wydziela charakterystyczny żółty sok, który od wieków był stosowany w leczeniu m.in. kurzajek

Glistnik (jaskółcze ziele) Glistnik jaskółcze ziele występuje naturalnie głównie w rejonach Azji, Europy oraz Ameryki Południowej. W Polsce jest powszechny na całym obszarze. Pierwsze wzmianki o zastosowaniu przetworów z glistnika pojawiły się już w XVI wieku i dotyczyły zastosowania zioła jako leku na dolegliwości pochodzące z układu pokarmowego. Niemniej jednak uważano również, że roślina ta ma działanie uspokajające, obniżające ciśnienie krwi, ochronne dla wątroby i dróg żółciowych, przeciwzapalne, moczopędne i znieczulające. Dodatkowo przetwory z glistnika wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antynowotworowe.

 

Sok z glistnika wykazuje działanie podrażniające na skórę. Dawniej stosowany był jako preparat leczący zmiany skórne tj. kurzajki, egzemy czy grzybicę. W celu uzyskania spodziewanego efektu smarowano czystym sokiem z łodygi rośliny zmiany chorobowe po ich uprzednim zmiękczeniu w ciepłej wodzie. Powtarzając tę czynność można było oczekiwać ustąpienia zmian skórnych już po kilku dniach.

Sok z glistnika stosowano również wewnętrznie jako preparat do picia szczególnie u osób z problemami wątrobowymi, niestrawnością, kamicą żółciową czy zapaleniem wątroby.

Olejek z glistnika Stosowany jest głównie jako preparat łagodzący przeznaczony do skóry podrażnionej lub wrażliwej. Skuteczny w walce z kurzajkami, brodawkami, trądzikiem, łuszczycą, łupieżem czy łojotokiem. Głęboko nawilża skórę, zapobiega łamaniu się włosów i paznokci oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek. Olejek jest preparatem delikatnym, dlatego polecany jest również w pielęgnacji skóry dzieci. Przed zastosowaniem olejku należy go zmieszać z innymi roślinnymi olejkami lub produktami kosmetycznymi (kremy, toniki, mleczka, maski, kompresy, balsamy do włosów) w stosunku 1:1

Maść z glistnika Jednym z przetworów powstających na podstawie glistnika jaskółcze ziele jest maść. Podobnie jak olejek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Z tego powodu znalazła zastosowanie jako preparat na trądzik, kurzajki czy brodawki. W celu leczenia zmian skórnych oraz ran stosuje się papkę według przepisu: rozcieńczyć sok 1:1 wraz z wrzącą wodą w celu przemywania otwartych ran lub w przypadku zainfekowanych błon śluzowych bądź maść według przepisu: 5 g soku z jaskółczego ziela zmieszać ze 50 g rozpuszczonego smalcu i stosować jako preparat na rany czy siniaki. Dodatkowo tak powstała maść ma zastosowanie w leczeniu świerzbu, owrzodzeń, ropiejących ran, egzem, liszajów.

Nalewka z glistnika W celu przygotowania nalewki z glistnika należy zaopatrzyć się w 10 g świeżo zmiażdżonej rośliny oraz 250 ml octu winnego. Składniki te należy zmieszać i odstawić w zacienione miejsce na miesiąc. Po 2–3 dni należy wymieszać składniki poprzez potrząsanie słojem. Tak powstałą miksturę należy stosować na brodawki dwa razy dziennie nasączając nią wacik i przykładając do zmiany skórnej. Nalewkę można również pić w celu oczyszczenia wątroby zachowując proporcję 5 kropli substancji na ½ szklanki (150 ml) wody. Jaskółcze ziele na kurzajki Najbardziej znane jest zastosowanie jaskółczego ziela w walce z kurzajkami. Często stosuje się sok z glistnika bezpośrednio na zmienioną skórę. Należy przykładać go dwa razy dziennie przez okres kilku dni w celu zaobserwowania pozytywnych skutków bądź w postaci nalewki rozcieńczając sok w wodzie lub alkoholu.

Należy jednak pamiętać, że glistnik to roślina silnie trująca, której przedawkowanie może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu! Dopuszczalna dawka alkaloidów glistnika oszacowana jest na 4–5 g suchego ziela dla osoby dorosłej na dobę. Stanowisko Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z 2010 roku wyraźnie wskazuje na ryzyko stosowania produktów zawierających glistnik, które jest zdecydowanie za wysokie w stosunku do korzyści płynących z jego stosowania [1]. Preparaty z glistnika jaskółcze ziele znalazły szerokie zastosowanie w leczeniu zmian skórnych tj. brodawki, kurzajki, trądzik itp. Warto jednak podkreślić, że mimo dużej skuteczności glistnika w leczeniu zmian skórnych jest on rośliną silnie trującą, a jego przedawkowanie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Spożywanie preparatów tego typu powinno bezwzględnie odbywać się za zgodą lekarza.

Przeciwwskazania:
ciąża, zaćma, jaskra, zażywanie leków w skład których wchodzi atropina i jej podobne.

Napar:
1 łyżkę ziela zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 30 minut; przecedzić. Pić 3-4 razy dz. po 100 ml (max 150 ml); dzieci powyżej 7 r. ż. – zgodnie z wagą ciała: 25-30 kg – 35 ml, 35-40 kg -50 ml, 45-50 kg – 64 ml, 3-4 razy dz.

Wywar:
1 łyżkę ziela zalać 2 szkl. wody; gotować 5 minut; odstawić na 20 minut; przecedzić. Dawkować jak napar.

Alkoholatura „zimna”:
pół szkl. świeżego mielonego ziela zalać 400 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Zażywać 3-4 razy dz. po 10 ml; w kolkach – 1 łyżka.

Intrakt – Intractum Chelidonii:
pół szkl. świeżego i mielonego ziela zalać 400 ml gorącej wódki; wytrawiać 10 dni; przefiltrować. Zażywać 3-4 razy dz. po 10 ml w 50 ml wody; dzieci ważące 25-30 kg – 3 ml, 35-40 kg – 4 ml, 45-50 kg – 6 ml, 3-4 razy dz. w 50 ml wody.

Nalewka glistnikowa – Tinctura Chelidonii:
pół szkl. suchego ziela zalać 400 ml wódki; macerować 14 dni; przefiltrować. Doustnie zażywać jak Intrakt. Leczy niektóre oporne zmiany trądzikowe. W tym celu przemywać skórę 3 razy dz.

Wyciąg glicerynowy z glistnika Gliceroextractum Chelidonii:
każdą łyżkę pobranego świeżego lub suchego ziela zalać 30 g gliceryny płynnej i 15 ml wódki; wymieszać; wytrawiać 7 dni; przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dz. po 10 ml po rozcieńczeniu z dowolnym sokiem w zaparciach bolesnych, przy kolkach i kamicy moczowej oraz żółciowej. Lek silny w działaniu!             Dr Henryk St. Różański

 

 

MAŚĆ Z GLISTNIKA (JASKÓŁCZEGO ZIELA)

400 g gęsiego smalcu
2 spore garści glistnika (jaskółczego ziela)
50 g spirytusu
Gałązki glistnika razem z liśćmi i kwiatami drobno pokroić.
Smalec przełożyć do głębokiej patelni z grubym dnem i roztopić.
Powinien być gorący ale się nie zagotować.
Patelnię zestawić z ognia i wrzucić pokrojone listki glistniki.
Przykryć i kilka razy przemieszać aż ostygnie.
Przelać do blendera lub malaksera i dokładnie zmiksować . Trwa to kilka minut.
Dolać spirytus. Wymieszać i przelać do słoiczka. Zamknąć i przechowywać w lodówce.
Ja przelałam przez sito.
Stosować na problemy skórne jak trudno gojące się rany, skaleczenia, łuszczycę czy pękającą skórę. Świetnie też nawilża suchą skórę.

4

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin