Nalewka z głogu pieczonego z rodzynkami.doc

(366 KB) Pobierz
Nalewka z głogu pieczonego z rodzynkami

Nalewka z głogu pieczonego z rodzynkami

Nalewka z pieczonych owoców głogu z dodatkiem rodzynek i wanilii.

 

Składniki:

 

·         1 kg owoców głogu

·         1 l spirytusu

·         1 l wody

·         300 g cukru

·         1 szklanka rodzynek

·         1/2 laski wanilii

 

Przygotowanie:

  1. Umyte i odsączone owoce głodu wsyp na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wstaw do piekarnika nagrzanego do 175'C na 10 minut. Wystudzone owoce przełóż do wyparzonego słoja, dodaj rodzynki i wanilię, zalej spirytusem i jedną szklanką przegotowanej zimnej wody, odstaw na 3 tygodnie. Codziennie potrząsaj słojem.

2.  Zlej płyn z nad owoców, szczelnie zamknij. Owoce zalej szklaną wrzącej wody, potrząśnij słojem, odstaw na 2 godziny, przefiltruj płyn przez filtr do kawy, dodaj do nalewki.

3.  Pozostałą wodę zagotuj z cukrem, wystudź, dodaj do nalewki, odstaw na miesiąc. Przefiltruj, rozlej do butelek.

 

 

 

 

Nalewka z głogu, korzenno-pomarańczowa

W strefie dla pełnoletnich nalewka z owoców głogu, które są już dojrzałe i dyndają sobie na gałązkach, w ogromnych ilościach. Są znakomitym, naturalnym surowcem do wyrobu syropów, konfitur, galaretek, octów smakowych lub nalewek w brązowo-czerwonych kolorach.

Owoce zawierają flawonoidy, które po spożyciu rozszerzają naczynia krwionośne, a przez to usprawniają pracę układu krążenia, serca i mózgu. Głóg jest uważany za silny, naturalny lek nasercowy dla tego, nalewki sporządzane z niego powinny być spożywane z umiarem. Można je zrobić w czystej postaci lub łączyć z innymi owocami (np. rodzynki, śliwki, tarnina, róża, pigwa, cytryna, pomarańcza), przyprawami korzennymi lub ziołami (np. mięta, arcydzięgiel). W wersji wytrawnej bez dodatku cukru.

 

 

 

 

Podstawowa wersja nalewki z głogu:

 

Składniki:

·         1 kg owoców głogu,

·         1 l spirytusu,

·         1 l wody,

·         500 g cukru.

 

Przygotowanie:

  1. Umyte i odsączone owoce wsypać do wyparzonego słoja, zalać spirytusem i jedną szklanką przegotowanej, zimnej wody, odstawić na 3 tygodnie. Codziennie potrząsać słojem.
  2. Zlać płyn z nad owoców, szczelnie zamknąć. Owoce zalać szklaną wrzącej wody, potrząsnąć słojem, odstawić na 2 godziny, przefiltrować przez filtr do kawy, dodać do nalewki.
  3. Pozostałą wodę zagotować z cukrem, wystudzić, dodać do nalewki, odstawić na miesiąc. Przefiltrować, rozlać do butelek.

 

Nalewka głogowa korzenno-pomarańczowa

 

Składniki:

·         1 kg owoców głogu,

·         1 l spirytusu,

·         1 l wody,

·         500 g cukru

·         Skórka z jednej pomarańczy i 3 łyżki soku,

·         ½ laski wanilii,

·         10 cm kawałek kory cynamonu,

·         5 goździków.

 

Przygotowanie tak jak w wersji podstawowej. Na etapie przygotowywania syropu do wody dodać cukier z przyprawami, sokiem i skórką z wyszorowanej i sparzonej pomarańczy. Zagotować, gotować na bardzo małym ogniu 10 minut, wystudzić pod przykryciem, dodać do nalewki. Po miesiącu nalewkę przefiltrować i przelać do butelek.

 

3

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin